• blank

  • blank

  • blank

  • blank

  • blank

.hesperiden.tparrows{cursor:pointer;background:rgba(0,0,0,0.5);width:40px;height:40px;position:absolute;display:block;z-index:100; border-radius:50%}.hesperiden.tparrows:hover{background:rgba(0,0,0,1)}.hesperiden.tparrows:before{font-family:”revicons”;font-size:20px;color:rgb(255,255,255);display:block;line-height:40px;text-align:center}.hesperiden.tparrows.tp-leftarrow:before{content:”e82c”; margin-left:-3px}.hesperiden.tparrows.tp-rightarrow:before{content:”e82d”; margin-right:-3px}

Bir dişimizi kaybettiğimizde bunu yerine koyma yöntemlerinden birisi de implant tedavisidir. İmplant, çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay bir köktür. Görüntü olarak bir vidaya benzer. Kemikle biyolojik olarak kaynaştıktan sonra üzerine porselenden dişiniz yapılır. Görüntü ve çiğneme hissi olarak doğala en yakındır. İmplant tedavisi hastaya getirdiği avantajlar sayesinde son yılların en gözde tedavisidir.

İmplant tedavisi sayesinde hastalar hareketli (takıp çıkartılan, kancalı, islelet) protezleri kullanmaktan kurtuluyorlar.
Tek diş eksikliklerinde kayıp dişinizi tamamlatmak için yapılan standart porselen köprülerde boşluğun her iki tarafındaki sağlam dişlerinizi keserek küçültmek gerekir. Oysa implant tedavisinde sadece mevcut boşluğa vida yerleştirilir. Sağlam dişlerinize dokunulmaz.

İmplant cerrahisi nasıl bir işlemdir?
İlk olarak detaylı bir ağız içi muayenesi yapılır. Daha sonra tüm çene ve dişlerinizin göründüğü bir panoramik film alınır. Bu film üzerinde implant yerleştirilecek bölgeyle çenenizdeki mandibüler kanal veya sinüs boşluklarının mesafesine bakılır. Bu mesafelere ve kemik kalitenize göre kullanılacak implantın modeli belirlenir. Daha sonra operasyon günü implant uygulanacak bölge uyuşturulur. Diş eti açılır ve implant vida kemiğe özel mikromotorlar yardımıyla yerleştirilir. Hasta en ufak bir ağrı hissetmez. Dikişler atılarak operasyon bitirilir. Operasyon sonrası ağız içinde implantla ilgili bir parça gözükmez. Bu tür bir implant cerrahisi yaklaşık 20 dakika civarıdır. İmplant ameliyatı sonrası hastaların çok büyük kısmında hiçbir sıkıntı olmaz ve günlük aktivitelerine devam edebilirler. Ama nadiren de olsa bazı hastalarda implant operasyonu sonrası yüzde hafif şişlik görülebilir.

Kemik ve implant vidanın kaynaşması için yaklaşık 2-3 ay beklenir. Bu bekleme sürecinde hastaya geçici dişler hazırlanır böylece dişsiz kalma problemi olmaz. Zamanı geldiğinde implant vidanın üstüne ağız içinde kalacak parça yerleştirilir. Bu aşama cerrahi değildir ve sadece bir vidalama işlemidir. Daha sonra 1 hafta içinde implantın üzerine porselen diş yapılır.